gnome-control-center HEAD - en to fr translation catalogue (1192 entries)

en: %b %e
fr: %e %b

en: %b %e, %Y
fr: %e %b, %Y

en: %d of %d
fr: %d sur %d

en: %d × %d
fr: %d × %d

en: %d-bit
fr: %d bits

en: %i day ago | %i days ago
fr[0]: Il y a %i jour
fr[1]: Il y a %i jours

en: %i hour | %i hours
fr[0]: %i heure
fr[1]: %i heures

en: %i month | %i months
fr[0]: %i mois
fr[1]: %i mois

en: %i week | %i weeks
fr[0]: %i semaine
fr[1]: %i semaines

en: %i year | %i years
fr[0]: %i an
fr[1]: %i ans

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
fr: %s
    Lancer « %s --help » pour afficher la liste complète des options en ligne de commande disponibles.

en: %s Account
fr: Compte %s

en: %s Active Jobs
fr: %s tâches d'impression actives

en: %s Options
fr: Options pour %s

en: %s VPN
fr: VPN %s

en: %s is still logged in
fr: %s est encore connecté

en: %u Input | %u Inputs
fr[0]: %u entrée
fr[1]: %u entrées

en: %u Output | %u Outputs
fr[0]: %u sortie
fr[1]: %u sorties

en: %u active | %u active
fr[0]: %u active
fr[1]: %u actives

en: '0000' (most headsets, mice and GPS devices)
fr: « 0000 » (pour la plupart des casques, souris et GPS)

en: '1111'
fr: « 1111 »

en: '1234'
fr: « 1234 »

en: - System Settings
fr: - Paramètres système

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: 100%
fr: 100 %

en: 125%
fr: 125 %

en: 150%
fr: 150 %

en: 2 hours
fr: 2 heures

en: 30 seconds
fr: 30 secondes

en: 75%
fr: 75 %

en: 802.1x supplicant configuration failed
fr: La configuration du client 802.1x a échoué

en: 802.1x supplicant disconnected
fr: Le client 802.1x s'est déconnecté

en: 802.1x supplicant failed
fr: Le client 802.1x a échoué

en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
fr: Le client 802.1x a mis trop de temps pour s'authentifier

en: <Unknown Action>
fr: <Action inconnue>

en: <b>%s</b> removed
fr: <b>%s</b> supprimé

en: <b>Auto-hide the Launcher</b>
fr: <b>Masquer automatiquement le lanceur</b>

en: <b>Background</b>
fr: <b>Arrière-plan</b>

en: <b>Launcher icon size</b>
fr: <b>Taille des icônes du lanceur</b>

en: <b>Menus visibility</b>
fr: <b>Visibilité des menus</b>

en: <b>Show the menus for a window</b>
fr: <b>Afficher les menus pour une fenêtre</b>

en: <b>Theme</b>
fr: <b>Thème</b>

en: <small>High</small>
fr: <small>Forte</small>

en: <small>Includes shadows and animations when opening, resizing and switching windows.</small>
fr: <small>Inclut des ombres et des animations lors de l'ouverture, du redimensionnement et du basculement des fenêtres.</small>

en: <small>Low</small>
fr: <small>Faible</small>

en: <span size="small">The launcher will reveal when moving the pointer to the defined hot spot.</span>
fr: <span size="small">Le lanceur apparaîtra lors du déplacement du curseur sur la zone sensitive.</span>

en: A user with the username '%s' already exists
fr: Un utilisateur nommé « %s » existe déjà

en: A_cceptance delay:
fr: Délai d'a_cceptation :

en: A_utomatic Login
fr: Connexion a_utomatique

en: Acc_eptance delay:
fr: Délai d'acc_eptation :

en: Account Information
fr: Informations du compte

en: Account _Type
fr: _Type de compte

[ctx: Account type]
en: Administrator
fr: Administrateur

[ctx: Account type]
en: Standard
fr: Normal

en: Active Jobs
fr: Tâches actives

en: Add Device
fr: Ajouter le périphérique

en: Add Input Source
fr: Ajouter la source d'entrée

en: Add Language
fr: Ajouter une langue

en: Add New Printer
fr: Ajouter une nouvelle imprimante

en: Add Printer
fr: Ajouter une imprimante

en: Add Region
fr: Ajouter une région

en: Add Shortcut
fr: Ajouter un raccourci

en: Add User Account
fr: Ajouter un compte utilisateur

en: Add a Location…
fr: Ajouter un emplacement...

en: Add a New Printer
fr: Ajout d'une nouvelle imprimante

en: Add a virtual device
fr: Ajouter un périphérique virtuel

en: Add account
fr: Ajouter un compte

en: Add an account
fr: Ajouter un compte

en: Add device
fr: Ajouter le périphérique

en: Add dots
fr: Ajouter des points

en: Add new connection
fr: Ajouter une nouvelle connexion

en: Add or remove users
fr: Ajouter ou supprimer des utilisateurs

en: Add profile
fr: Ajouter un profil

en: Add show desktop icon to the launcher
fr: Ajouter l'icône « Afficher le bureau » au lanceur

en: Add wallpaper
fr: Ajouter un papier peint

en: Address
fr: Adresse

en: Adjust display resolution
fr: Ajuster la résolution de l'écran

en: Administrator Password
fr: Mot de passe de l'administrateur

en: Administrator _Name
fr: _Nom de l'administrateur

en: Air_plane Mode
fr: Mode a_vion

en: All categories
fr: Toutes les catégories

en: All displays
fr: Tous les écrans

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: All types
fr: Tous les types

en: Allow different sources for each application
fr: Autoriser différentes sources pour chaque application

en: Allow different sources for each window
fr: Autoriser des sources différentes pour chaque fenêtre

en: Allow louder than 100%
fr: Autoriser au-delà de 100%

en: Allow louder than 100% (may distort sound)
fr: Autoriser au-delà de 100% (peut déformer le son)

en: Alternative Characters Key
fr: Touche de caractères alternatifs

en: Always displayed
fr: Toujours affichés

en: An internal error occurred.
fr: Une erreur interne est survenue.

en: Appearance
fr: Apparence

en: Ask what to do
fr: Demander que faire

en: Audio device
fr: Périphérique audio

en: Authentication failed
fr: Échec d'authentification

en: Authentication is required to change user data
fr: Authentification requise pour modifier les données utilisateur

en: Authentication required
fr: Authentification requise

en: Auto Select
fr: Sélection automatique

en: AutoIP service error
fr: Erreur du service autoIP

en: AutoIP service failed
fr: Le service autoIP a échoué

en: AutoIP service failed to start
fr: Le service autoIP n'a pas réussi à démarrer

en: Automatic (DHCP)
fr: Automatique (DHCP)

en: Automatic (DHCP) addresses only
fr: Adresses automatiques (DHCP) seulement

en: Automatic _Connect
fr: Connexion a_utomatique

en: Available Profiles
fr: Profils disponibles

en: Available Profiles for Cameras
fr: Profils disponibles pour les appareils photo

en: Available Profiles for Displays
fr: Profils disponibles pour les écrans

en: Available Profiles for Printers
fr: Profils disponibles pour les imprimantes

en: Available Profiles for Scanners
fr: Profils disponibles pour les scanners

en: Available Profiles for Webcams
fr: Profils disponibles pour les webcams

en: Back
fr: Précédent

en: Battery
fr: Batterie

[ctx: Battery power]
en: Caution
fr: Attention

[ctx: Battery power]
en: Charging
fr: En charge

[ctx: Battery power]
en: Charging - fully charged
fr: Sur secteur - batterie complètement chargée

[ctx: Battery power]
en: Empty
fr: Déchargée

[ctx: Battery power]
en: Good
fr: Bonne

[ctx: Battery power]
en: Low
fr: Faible

en: Beep on Caps and Num Lock
fr: Émettre un bip quand Maj. et Verr. Num. sont enfoncés

en: Beep when a _modifer key is pressed
fr: Émettre un bip lorsqu'une touche _modificatrice est enfoncée

en: Beep when a key is
fr: Émettre un bip quand une touche est

en: Beep when a key is _rejected
fr: Émettre un bip si une touche est _rejetée

en: Behavior
fr: Comportement

en: Blu-ray video disc
fr: disque vidéo Blu-ray

en: Bluetooth New Device Setup
fr: Configuration du nouveau périphérique Bluetooth

en: Bluetooth Settings
fr: Paramètres du Bluetooth

en: Bluetooth connection failed
fr: La connexion Bluetooth a échoué

en: Bluetooth is disabled
fr: Le Bluetooth est désactivé

en: Bluetooth is disabled by hardware switch
fr: Le commutateur matériel du Bluetooth est désactivé

en: Bottom Button #%d
fr: Bouton inférieur numéro %d

en: Bottom Half
fr: Moitié inférieure

en: Bounce Keys
fr: Rebonds de touches

en: Bounce keys typing delay
fr: Délai de saisie des rebonds de touches

en: Brightness
fr: Luminosité

en: Brightness & Lock
fr: Luminosité & verrouillage

en: Brightness:
fr: Luminosité :

en: Brightness;Lock;Dim;Blank;Monitor;
fr: Luminosité;Verrouillage;Verrouiller;Estomper;Veille;Éteindre;Écran;

en: Browse
fr: Rechercher

en: Browse for more pictures
fr: Rechercher d'autres images

en: Browse for more pictures…
fr: Parcourir plus de photos...

en: Built-in
fr: Intégré

en: Button
fr: Bouton

en: CD _audio
fr: _CD audio

en: C_hoose an alert sound:
fr: C_hoisir une alerte sonore :

en: C_ommand:
fr: C_ommande :

en: C_onfirm password
fr: C_onfirmer le mot de passe

en: C_ontinue
fr: C_ontinuer

en: Cable unplugged
fr: Câble débranché

en: Calculating…
fr: Calcul en cours...

en: Calibrate the device
fr: Calibrer le périphérique

en: Calibrate…
fr: Calibrer…

en: Camera
fr: Appareil photo

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel Print Job
fr: Annuler la tâche d'impression

en: Cannot log in as %s at the %s domain
fr: Impossible de se connecter en tant que %s au domaine %s

en: Cannot remove automatically added profile
fr: Impossible de supprimer des profils ajoutés automatiquement

en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;
fr: Carte;Microphone;Volume;Fondu;Balance;Bluetooth;Casque;

en: Caution low UPS
fr: Attention, onduleur faible

en: Caution low UPS, %s remaining
fr: Attention, onduleur faible, il reste environ %s d'utilisation

en: Caution low battery, %s remaining
fr: Attention batterie faible, il reste %s

en: Cellphone
fr: Téléphone portable

en: Center
fr: Centré

en: Ch_ange
fr: _Modifier

en: Change keyboard settings
fr: Modifier les paramètres clavier

en: Change printer settings
fr: Modifier les paramètres de l'imprimante

en: Change resolution and position of monitors and projectors
fr: Modifier la résolution et la position des écrans et vidéoprojecteurs

en: Change sound volume and sound events
fr: Modifier le volume sonore et les événements son

en: Change system time and date settings
fr: Modifier la date et l'heure du système

en: Change the background and the theme
fr: Modifier l'arrière-plan et le thème

en: Change your clock and date settings
fr: Modifier vos réglages d'heure et de date

en: Change your keyboard or input method settings
fr: Modifiez les paramètres de votre clavier ou des autres périphériques de saisie

en: Changes throughout the day
fr: Évolue au cours de la journée

en: Changing password for
fr: Modification du mot de passe pour

en: Changing photo for:
fr: Modifier la photo de :

en: Charging
fr: En charge

en: Charging - %s until fully charged
fr: En charge - %s avant chargement complet

en: Charging - fully charged
fr: Sur secteur - batterie complètement chargée

en: Checking for Updates
fr: Recherche de mises à jour

en: China
fr: Chine

en: Choose _Locations…
fr: Choisir des emp_lacements...

en: Choose a picture that will be shown at the login screen for this account.
fr: Choisir une image à afficher sur l'écran de connexion pour ce compte.

en: Choose an input source
fr: Sélectionner une source d'entrée

en: Choose password at next login
fr: Choisir un mot de passe à la prochaine connexion

en: Close
fr: Fermer

en: Closed Captioning
fr: Sous-titrage

en: Color
fr: Couleur

en: Color Effects
fr: Effets de couleur

en: Color Effects:
fr: Effets de couleur :

en: Color management settings
fr: Paramètres de gestion des couleurs

en: Color:
fr: Couleur :

en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
fr: Couleur;ICC;Profil;Calibrer;Calibration;Imprimante;Écran;

en: Colors & Gradients
fr: Couleurs et dégradés

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
fr: CMJN par défaut

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
fr: Gris par défaut

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
fr: RVB par défaut

en: Colorspace:
fr: Espace de couleurs :

en: Coming _events from Evolution Calendar
fr: Évén_ements à venir du calendrier d'Evolution

en: Compose Key
fr: Touche de composition

en: Computer
fr: Ordinateur

en: Configuration failed
fr: Échec de la configuration

en: Configure Bluetooth settings
fr: Configurer les paramètres du Bluetooth

en: Connected
fr: Connecté

en: Connected Devices
fr: Périphériques connectés

en: Connecting
fr: Connexion en cours

en: Connecting to '%s'...
fr: Connexion à « %s »...

en: Connection
fr: Connexion

en: Connection dependency failed
fr: La dépendance de la connexion a échoué

en: Connection disappeared
fr: La connexion a disparu

en: Connection failed
fr: Échec de la connexion

en: Contents
fr: Contenu

en: Contrast:
fr: Contraste :

en: Control Center
fr: Centre de contrôle

en: Control the pointer using the keypad
fr: Contrôle du pointeur à l'aide du pavé numérique

en: Control the pointer using the video camera.
fr: Contrôle du pointeur à l'aide de la caméra vidéo.

en: Convert to PS level 1
fr: Convertir en PS de niveau 1

en: Convert to PS level 2
fr: Convertir en PS de niveau 2

en: Copy Settings
fr: Copier les paramètres

en: Copy Settings...
fr: Copier les paramètres...

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
fr: Copier une capture d'écran de fenêtre dans le presse-papiers

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
fr: Copier une capture d'une partie de l'écran dans le presse-papiers

en: Copy a screenshot to clipboard
fr: Copier une capture d'écran dans le presse-papiers

en: Could not access '%s' device
fr: Impossible d'accéder au périphérique « %s »

en: Could not access any fingerprint readers
fr: Aucun lecteur d'empreintes digitales n'est accessible

en: Could not detect displays
fr: Impossible de détecter les écrans

en: Could not get screen information
fr: Impossible d'obtenir les informations concernant l'écran

en: Could not load ui: %s
fr: Impossible de charger l'interface utilisateur : %s

en: Could not save the monitor configuration
fr: Impossible d'enregistrer la configuration de l'écran

en: Could not start finger capture on '%s' device
fr: Impossible de démarrer la capture d'empreintes avec le périphérique « %s »

en: Couldn't connect to the %s domain: %s
fr: Connexion au domaine %s impossible : %s

en: Create a color profile for the selected device
fr: Créer un profil de couleur pour le périphérique sélectionné

en: Create a user account
fr: Créer un compte utilisateur

en: Create virtual device
fr: Créer un périphérique virtuel

en: Crosshairs
fr: Pointeurs en croix

en: Crosshairs:
fr: Pointeurs en croix :

en: Ctrl+Alt+Shift+Space
fr: Ctrl+Alt+Maj+Espace

en: Ctrl+Alt+Space
fr: Ctrl+Alt+Barre d'espace

en: Currency
fr: Monnaie

en: Current _password
fr: Mot de _passe actuel

en: Current background
fr: Arrière-plan actuel

en: Cursor Blinking
fr: Clignotement du curseur

en: Cursor _blinks in text fields
fr: Le curseur _clignote dans les champs texte

en: Cursor blink speed
fr: Vitesse de clignotement du curseur

en: Custom
fr: Personnalisée

en: Custom PIN:
fr: Numéro d'identification personnel spécifique :

en: Custom Shortcut
fr: Raccourci personnalisé

en: Custom Shortcuts
fr: Raccourcis personnalisés

en: DHCP client error
fr: Erreur du client DHCP

en: DHCP client failed
fr: Le client DHCP a échoué

en: DHCP client failed to start
fr: Le client DHCP n'a pas réussi à démarrer

en: D_elay:
fr: Dé_lai :

en: Decrease text size
fr: Réduire la taille du texte

en: Default
fr: Par défaut

en: Default Applications
fr: Applications par défaut

en: Default Route
fr: Route par défaut

en: Default:
fr: Par défaut :

en: Delete device
fr: Supprimer le périphérique

en: Delete registered fingerprints?
fr: Supprimer les empreintes enregistrées ?

en: Delete the selected user account
fr: Supprimer le compte utilisateur sélectionné

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
fr: Supprimer un utilisateur alors qu'il est connecté peut laisser le système dans un état instable.

en: Details
fr: Détails

en: Device
fr: Périphérique

en: Device Search
fr: Recherche de périphérique

en: Device Setup
fr: Configuration du périphérique

en: Device _category:
fr: _Catégorie de périphérique :

en: Device _type:
fr: _Type de périphérique :

[ctx: Device kind]
en: Camera
fr: Appareil photo

[ctx: Device kind]
en: Display
fr: Écran

[ctx: Device kind]
en: Printer
fr: Imprimante

en: Device name
fr: Nom du périphérique

en: Device type:
fr: Type de périphérique :

en: Devices
fr: Périphériques

en: Dialing attempt failed
fr: La tentative de composition a échoué

en: Dialing request timed out
fr: Délai de composition dépassé

en: Disable image
fr: Désactiver l'image

en: Disable this account
fr: Désactiver ce compte

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Disconnecting
fr: Déconnexion en cours

en: Disk
fr: Disque

en: Display Mapping
fr: Afficher la correspondance

en: Display a textual description of speech and sounds
fr: Affiche une description textuelle de la parole et des sons

en: Display language:
fr: Langue d'affichage :

en: Display with largest controls
fr: Afficher avec les contrôles les plus grands

en: Display with smallest controls
fr: Afficher avec les contrôles les plus petits

en: Displayed on mouse hovering
fr: Affichés au survol de la souris

en: Displays
fr: Affichage

[ctx: Distance]
en: Long
fr: Longue

[ctx: Distance]
en: Short
fr: Courte

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
fr: ¼ d'écran

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
fr: ½ écran

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
fr: ¾ d'écran

en: Do not pair
fr: Ne pas apparier

en: Do nothing
fr: Ne rien faire

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
fr: Souhaitez-vous supprimer les empreintes digitales enregistrées et désactiver ainsi ce type de connexion ?

en: Do you want to keep %s's files?
fr: Voulez-vous conserver les fichiers de %s ?

en: Does not match
fr: Ne correspond pas

en: Domain Administrator Login
fr: Identifiant de l'administrateur du domaine

en: Don't lock when at home
fr: Ne pas verrouiller chez soi

en: Don't suspend
fr: Ne pas mettre en veille

en: Done!
fr: Terminé !

en: Double click, middle button
fr: Double clic, bouton du milieu

en: Double click, primary button
fr: Double-clic, bouton principal

en: Double click, secondary button
fr: Double clic, bouton secondaire

en: Double-click timeout
fr: Délai du double-clic

en: Drag to change primary display.
fr: Faire glisser pour changer l'écran principal.

en: Drivers
fr: Pilotes

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
fr: Chaque périphérique a besoin d'un profil de couleur à jour pour la prise en charge des couleurs.

en: Eject
fr: Éjecter

en: Embed GhostScript fonts only
fr: Incorporer seulement les polices GhostScript

en: Empty
fr: Déchargée

en: Enable Fingerprint Login
fr: Activer l'identification de connexion par empreinte digitale

en: Enable by Keyboard
fr: Activer au clavier

en: Enable this account
fr: Activer ce compte

en: Enable verbose mode
fr: Activer le mode verbeux

en: Enable workspaces
fr: Activer les espaces de travail

en: Enabled
fr: Activé

en: Enrolling fingerprints
fr: Enregistrement des empreintes digitales

en: Enterprise
fr: Entreprise

en: Eraser Pressure Feel
fr: Pression ressentie sur la gomme

en: Error removing account
fr: Erreur lors de la suppression du compte

en: Examples
fr: Exemples

en: Existing connection was assumed
fr: Une connexion existante a été supposée

en: FTP proxy port
fr: Port du serveur mandataire FTP

en: Failed to add account
fr: L'ajout du compte a échoué

en: Failed to add new printer.
fr: L'ajout de la nouvelle imprimante a échoué.

en: Failed to apply configuration: %s
fr: Échec de l'application de la configuration : %s

en: Failed to contact the accounts service
fr: La connexion au service des comptes a échoué

en: Failed to delete user
fr: La suppression de l'utilisateur a échoué

en: Failed to join domain
fr: Impossible de joindre ce domaine

en: Failed to log into domain
fr: La connexion à ce domaine a échoué

en: Failed to register account
fr: L'enregistrement du compte a échoué

en: Failed to register with the requested network
fr: Échec de l'enregistrement au réseau demandé

en: Failed to select the specified APN
fr: Échec de la sélection de l'APN spécifié

en: Fast
fr: Rapide

en: Fill
fr: Rempli

en: Finishing Setup
fr: Fin de la configuration

en: Firm
fr: Ferme

en: Firmware for the device may be missing
fr: Il se peut que le micrologiciel du périphérique manque

en: Firmware missing
fr: Micrologiciel absent

en: Five clicks, GEGL time!
fr: Cinq clics, l'époque GEGL !

en: Fixed PIN
fr: Numéro d'identification personnel fixe

en: Flash the entire screen
fr: Faire clignoter tout l'écran

en: Flash the window title
fr: Faire clignoter la barre de titre

en: Follow mouse cursor
fr: Suit le curseur de la souris

en: Format:
fr: Format :

en: Forward
fr: En avant

en: From theme
fr: Du thème

en: Full Screen
fr: Plein écran

en: Gallery
fr: Collection d'images

en: Gateway
fr: Passerelle

en: General
fr: Général

en: General options
fr: Options générales

en: Generate a password
fr: Générer un mot de passe

en: Germany
fr: Allemagne

en: GhostScript pre-filtering
fr: Pré-filtrage GhostScript

en: Graphics
fr: Carte graphique

en: Group Name
fr: Nom du groupe

en: Group Password
fr: Mot de passe du groupe

en: HD DVD video disc
fr: disque vidéo HD DVD

en: HTTP proxy port
fr: Port du serveur mandataire HTTP

en: HTTPS proxy port
fr: Port du serveur mandataire HTTPS

en: H_TTPS Proxy
fr: Serveur mandataire H_TTPS

en: Hardware
fr: Matériel

en: Hardware Address
fr: Adresse matérielle

en: Headphones
fr: Écouteurs

en: Headphones, headsets and other audio devices
fr: Écouteurs, casques audio et autres périphériques audio

en: Headset
fr: Casque audio

en: Hearing
fr: Audition

en: Help
fr: Aide

en: High
fr: Élevée

en: High Contrast
fr: Contraste élevé

en: High contrast on or off
fr: Activer ou désactiver le contraste élevé

en: History
fr: Historique

en: Home folder
fr: Dossier personnel

en: Horizontal Gradient
fr: Dégradé horizontal

en: Horizontally
fr: Horizontalement

en: Hover Click
fr: Clic par survol

en: How to choose a strong password
fr: Comment choisir un mot de passe fort

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: IP configuration expired
fr: Configuration IP expirée

en: IP configuration failed
fr: Échec de la configuration IP

en: IPv4 Address
fr: Adresse IPv4

en: IPv6 Address
fr: Adresse IPv6

en: Identity
fr: Identité

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
fr: Si vous disposez d'une connexion filaire vers Internet, vous pouvez créer un point d'accès sans fil pour partager votre connexion avec les autres.

en: If you reassign the shortcut to "%s", the "%s" shortcut will be disabled.
fr: Si vous réassignez le raccourci à « %s », le raccourci « %s » sera désactivé.

en: If you remove the device, you will have to set it up again before next use.
fr: Si vous retirez le périphérique, vous devrez le paramétrer à nouveau avant la prochaine utilisation.

en: Ignores fast duplicate keypresses
fr: Ignorer les appuis de touches rapides et identiques

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
fr: Des fichiers images peuvent être glissés sur cette fenêtre pour compléter automatiquement les champs ci-dessus.

en: Imperial
fr: Impérial

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
fr: Pour utiliser des identifiants d'entreprise, cet ordinateur doit
    être inscrit au domaine. Veuillez demander à votre administrateur
    réseau de saisir son mot de passe du domaine ici.

en: In the clock, show:
fr: Dans l'horloge, afficher :

en: In the clock’s menu, show:
fr: Dans le menu de l'horloge, afficher :

en: In the menu bar
fr: Dans la barre de menu

en: In the window's title bar
fr: Dans la barre de titre de la fenêtre

en: Include week num_bers
fr: Inclure les numér_os de semaine

en: Increase text size
fr: Augmenter la taille du texte

en: Ink Level
fr: Niveau d'encre

en: Input
fr: Entrée

en: Input Source Settings
fr: Paramètres de la source d'entrée

en: Input Sources
fr: Sources d'entrée

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
fr: Périphériques de saisie (souris, claviers, etc.)

en: Input level:
fr: Niveau d'entrée :

en: Input source:
fr: Source d'entrée :

en: Input sources to use:
fr: Sources d'entrée à utiliser :

en: Install Updates
fr: Installer les mises à jour

en: Install languages...
fr: Installer des langues...

en: Invalid password, please try again
fr: Mot de passe non valide, essayez à nouveau

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
fr: Vous ne pouvez pas accéder à Internet par votre connexion sans fil pendant que le point d’accès est actif.

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
fr: Il est possible de conserver le répertoire personnel, le spool des courriers électroniques et les fichiers temporaires d'un compte utilisateur lors de sa suppression.

en: Job State
fr: État de la tâche

en: Job Title
fr: Intitulé de la tâche

en: Jobs
fr: Tâches

en: Joypad
fr: Manette de jeu

en: Keep aspect ratio (letterbox):
fr: Conserver le rapport d'affichage (letterbox) :

en: Keep magnifier cursor centered
fr: Garde le curseur de la loupe centré

en: Key presses _repeat when key is held down
fr: _Répétition lorsqu'une touche est maintenue enfoncée

en: Keyboard
fr: Clavier

en: Keyboard Settings
fr: Paramètres du clavier

en: Keyboard Settings...
fr: Paramètres du clavier...

en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Contrast;Zoom;Screen Reader;text;font;size;AccessX;Sticky Keys;Slow Keys;Bounce Keys;Mouse Keys;
fr: Clavier;Souris;lien;Accessibilité;Contraste;Zoom;Lecteur d'écran;texte;police;taille;Accéder à X;Touches rémanentes;Touches lentes;Rebonds de touches;Touches de la souris;

en: L_auncher placement
fr: E_mplacement du lanceur

en: Landscape
fr: Paysage

en: Language
fr: Langue

en: Language;Layout;Keyboard;Input Method;Text Entry;
fr: Langage;Disposition;Clavier;Méthode d'entrée;Entrée de texte;

en: Large
fr: Grand

en: Large Text
fr: Grand texte

en: Last Login
fr: Dernière connexion

en: Last Week
fr: Semaine dernière

en: Last used
fr: Dernière utilisation

en: Launch calculator
fr: Démarrer la calculatrice

en: Launch email client
fr: Démarrer le client de messagerie

en: Launch help browser
fr: Démarrer le navigateur d'aide

en: Launch media player
fr: Démarrer le lecteur multimédia

en: Launch terminal
fr: Lancer un terminal

en: Launch web browser
fr: Démarrer le navigateur Web

en: Launchers
fr: Lanceurs

en: Learn more
fr: Pour en savoir plus

en: Learn more about color management
fr: Pour en savoir plus sur la gestion des couleurs

en: Left Button #%d
fr: Bouton gauche numéro %d

en: Left Half
fr: Moitié gauche

en: Left Mouse Button Click
fr: Clic du bouton gauche de la souris

en: Left Ring
fr: Ring gauche

en: Left Ring Mode #%d
fr: Mode Ring gauche numéro %d

en: Left Touchring Mode Switch
fr: Commutateur du mode Touchring gauche

en: Left Touchstrip
fr: Touchstrip gauche

en: Left Touchstrip Mode #%d
fr: Mode Touchstrip gauche numéro %d

en: Left Touchstrip Mode Switch
fr: Commutateur du mode Touchstrip gauche

en: Left little finger
fr: Annulaire gauche

en: Left middle finger
fr: Majeur gauche

en: Left ring finger
fr: Annulaire gauche

en: Left side
fr: Côté gauche

en: Left thumb
fr: Pouce gauche

en: Left-Handed Orientation
fr: Orientation pour gaucher

en: Legal Notice
fr: Mentions légales

en: Length:
fr: Largeur :

en: Less than 1 week
fr: Moins d'une semaine

en: Line busy
fr: Ligne occupée

en: Link speed
fr: Vitesse de la connexion

en: Link-local only
fr: Connexion locale uniquement

en: Loading drivers database...
fr: Chargement de la base de données des pilotes...

en: Loading options...
fr: Chargement des options...

en: Location
fr: Emplacement

en: Locations
fr: Emplacements

en: Locations...
fr: Emplacements...

en: Lock
fr: Verrouiller

en: Lock screen
fr: Verrouiller l'écran

en: Lock to prevent further changes
fr: Verrouiller pour empêcher tout nouveau changement

en: Log in without a password
fr: Connexion sans mot de passe

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Logged in
fr: Connecté

en: Login History
fr: Historique des connexions

en: Login Options
fr: Options de connexion

en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;
fr: Connexion;Nom;Empreinte;Avatar;Logo;Visage;Tête;Mot de passe;

en: Long Edge (Standard)
fr: Bord long (standard)

en: Look
fr: Aspect

en: Low
fr: Faible

en: Low on a marker supply
fr: Cartouche de couleur pratiquement vide

en: Low on developer
fr: Révélateur presque épuisé

en: Low on paper
fr: Pratiquement plus de papier

en: Low on toner
fr: Toner pratiquement épuisé

en: Lower Button
fr: Bouton inférieur

en: M_usic
fr: M_usique

en: Magnification:
fr: Agrandissement :

en: Magnifier
fr: Loupe

en: Magnifier Position:
fr: Position de la loupe :

en: Magnifier cursor moves with contents
fr: Le curseur de la loupe suit le contenu

en: Magnifier cursor pushes contents around
fr: Le curseur de la loupe écarte le contenu

en: Magnifier extends outside of screen
fr: La loupe s'étend en dehors de l'écran

en: Make available to other users
fr: Mettre à disposition des autres utilisateurs

en: Manage user accounts
fr: Gérer les comptes utilisateur

en: Manual
fr: Manuel

en: Manufacturer:
fr: Fabricant :

en: Manufacturers
fr: Fabricants

en: Map Buttons
fr: Associer les boutons

en: Map Buttons…
fr: Associer les boutons...

en: Map buttons to functions
fr: Associer les boutons aux fonctions

en: Map to Monitor…
fr: Associer à l'écran...

en: Map to single monitor
fr: Associer à un seul écran

en: Matches
fr: Correspond

en: Measurement
fr: Mesure

en: Media player
fr: Lecteur multimédia

en: Memory
fr: Mémoire

en: Metric
fr: Métrique

en: Middle Mouse Button Click
fr: Clic du bouton central de la souris

en: Mirrored Displays
fr: Écrans clonés

en: Mis-click detected, restarting...
fr: Mauvais clic détecté, redémarrage...

en: Mode Switch #%d
fr: Commutateur de mode numéro %d

en: Mode:
fr: Mode :

en: Model
fr: Modèle

en: Model:
fr: Modèle :

en: Modem initialization failed
fr: L'initialisation du modem a échoué

en: Modem not found
fr: Modem non trouvé

en: Monitor
fr: Écran

en: Motion _threshold:
fr: Seuil de _déplacement :

en: Mouse
fr: Souris

en: Mouse & Touchpad
fr: Souris & pavé tactile

en: Mouse Keys
fr: Touches de la souris

en: Mouse Preferences
fr: Préférences de la souris

en: Mouse Settings
fr: Paramètres de la souris

en: Mouse and Touchpad Settings
fr: Paramètres de la souris et du pavé tactile

en: Move Input Source Down
fr: Déplacer la source d'entrée vers le bas

en: Move Input Source Up
fr: Déplacer la source d'entrée vers le haut

en: Mute
fr: Couper le son

en: My Account
fr: Mon compte

en: My Home Network
fr: Mon réseau domestique

en: Name
fr: Nom

en: Network
fr: Réseau

en: Network Name
fr: Nom du réseau

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
fr: Les informations des réseaux sélectionnés, y compris les mots de passe et toute configuration personnalisée seront perdus.

en: Network proxy
fr: Serveur mandataire

en: Network registration denied
fr: Enregistrement au réseau refusé

en: Network registration timed out
fr: Délai dépassé pour l'enregistrement au réseau

en: Network settings
fr: Paramètres réseau

en: Network;Wireless;IP;LAN;Proxy;
fr: Réseau;Sans fil;WiFi;IP;LAN;Serveur;Mandataire;Proxy;Connexion;

en: NetworkManager needs to be running.
fr: NetworkManager doit être en fonctionnement.

en: Never
fr: Jamais

en: New accelerator…
fr: Nouveau raccourci…

en: New windows use the current source
fr: Les nouvelles fenêtres utilisent la source actuelle

en: New windows use the default source
fr: Les nouvelles fenêtres utilisent la source par défaut

en: Next Week
fr: Semaine prochaine

en: Next track
fr: Piste suivante

en: Next week
fr: Semaine prochaine

en: No
fr: Non

en: No Action
fr: Aucune action

en: No Bluetooth adapters found
fr: Aucun adaptateur Bluetooth trouvé

en: No Desktop Background
fr: Aucun arrière-plan de bureau

en: No adapters available
fr: Aucun adaptateur disponible

en: No application is currently playing or recording audio.
fr: Aucune application n'émet ou n'enregistre de son actuellement.

en: No carrier could be established
fr: Aucune porteuse n'a pu être établie

en: No devices supporting color management detected
fr: Aucun périphérique acceptant la gestion de couleur n'a été détecté

en: No dial tone
fr: Pas de tonalité

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
fr: Aucune connexion Internet — connectez-vous pour configurer de nouveaux comptes en ligne

en: No pre-filtering
fr: Aucun pré-filtrage

en: No printers available
fr: Aucune imprimante disponible

en: No printers detected.
fr: Aucune imprimante détectée.

en: No profile
fr: Aucun profil

en: No shortcut set
fr: Aucun raccourci défini

en: No such domain or realm found
fr: Aucun domaine trouvé

en: No suitable driver found
fr: Aucun pilote adéquat trouvé

en: No supported way to authenticate with this domain
fr: Impossible de s'authentifier auprès de ce domaine

en: No tablet detected
fr: Aucune tablette détectée

en: None
fr: Aucun

en: Not connected
fr: Non connecté

en: Not paired or trusted
fr: Non apparié ou non fiable

en: Not searching for networks
fr: Aucune recherche de réseau en cours

en: Not specified
fr: Non spécifié

en: Note: may limit resolution options
fr: Note : cela peut restreindre le choix de la résolution

en: Numbers
fr: Nombres

en: OS type
fr: Type de système d'exploitation

en: On Screen Keyboard
fr: Clavier visuel

en: On battery power
fr: Sur batterie

en: On screen keyboard
fr: Clavier visuel

en: One Sided
fr: Recto

[ctx: Online Account]
en: Other
fr: Autre

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
fr: Oups, quelque chose s’est mal passé. Veuillez contacter le fournisseur de votre logiciel.

en: Open cover
fr: Couvercle ouvert

en: Open door
fr: Porte ouverte

en: Open folder
fr: Ouvrir le dossier

en: Other Accounts
fr: Autres comptes

en: Other Media
fr: Autres médias

en: Other profile…
fr: Autre profil…

en: Other reveal option
fr: Autres options d'apparition

en: Out of a marker supply
fr: Cartouche de couleur vide

en: Out of developer
fr: Plus de révélateur

en: Out of paper
fr: Plus de papier

en: Out of toner
fr: Plus de toner

en: Output
fr: Sortie

en: Output Tray
fr: Bac de sortie

en: Output:
fr: Sortie :

en: Overlaps mouse cursor
fr: Recouvre le curseur de la souris

en: Overview
fr: Résumé

en: PIN Options
fr: Options de numéro d'identification personnel

en: PIN _options...
fr: _Options de numéro d'identification personnel...

en: PIN check failed
fr: La vérification du code PIN a échoué

en: PPP failed
fr: PPP a échoué

en: PPP service disconnected
fr: Service PPP déconnecté

en: PPP service failed to start
fr: Le service PPP n'a pas réussi à démarrer

en: Pages per side
fr: Pages par côté

en: Paired
fr: Apparié

en: Paired or trusted
fr: Apparié ou fiable

en: Pairing with '%s' cancelled
fr: L'appairage de « %s » a été annulé

en: Panel to display
fr: Volet à afficher

en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;
fr: Panneau;Projecteur;xrandr;Écran;Définition;Résolution;Rafraîchissement;

en: Paper Source
fr: Source du papier

en: Paper Type
fr: Type de papier

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password could not be changed
fr: Le mot de passe ne peut pas être modifié

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
fr: Compte désactivé

[ctx: Password mode]
en: None
fr: Aucun

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
fr: À définir lors de la prochaine connexion

[ctx: Password strength]
en: Fair
fr: Correct

[ctx: Password strength]
en: Good
fr: Bon

[ctx: Password strength]
en: Not good enough
fr: Pas assez bon

[ctx: Password strength]
en: Strong
fr: Fort

[ctx: Password strength]
en: Too short
fr: Trop court

[ctx: Password strength]
en: Weak
fr: Faible

en: Passwords do not match
fr: Mots de passe non concordants

en: Pause Printing
fr: Mettre l'impression en pause

en: Pause playback
fr: Mettre en pause

en: Peak detect
fr: Détecteur de pics

en: Personal digital assistant
fr: Assistant personnel

en: Phone
fr: Téléphone

en: Photograph
fr: Photo

en: Pictures Folder
fr: Dossier d'images

en: Play (or play/pause)
fr: Lire (ou lire/suspendre)

en: Play sound through
fr: Jouer le son au travers de

en: Please choose another password.
fr: Veuillez choisir un autre mot de passe.

en: Please confirm that the PIN displayed on '%s' matches this one.
fr: Veuillez confirmer que le numéro d'identification personnel affiché sur « %s » correspond à celui-ci.

en: Please contact your system administrator for help.
fr: Contactez votre administrateur système pour assistance.

en: Please enter the following PIN on '%s' and press “Enter” on the keyboard:
fr: Veuillez saisir le numéro d'identification personnel suivant sur « %s », puis appuyer sur la touche « Entrée » du clavier :

en: Please enter the following PIN on '%s':
fr: Veuillez saisir le numéro d'identification personnel suivant sur « %s » :

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
fr: Veuillez vérifier que AccountService est installé et activé.

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions:
fr: Veuillez déplacer la manette de jeu de votre iCade dans les directions suivantes :

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
fr: Veuillez connecter ou allumer votre tablette Wacom

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
fr: Veuillez taper sur les cibles lorsqu'elles apparaissent à l'écran pour calibrer la tablette.

en: Please type your current password again.
fr: Veuillez saisir à nouveau votre mot de passe actuel.

en: Please wait while finishing setup on device '%s'...
fr: Veuillez patienter pendant la configuration du périphérique « %s »...

en: Pointing and Clicking
fr: Pointage et clic de souris

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
fr: Fichiers de description PostScript de l'imprimante (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

en: Power
fr: Énergie

en: Power management settings
fr: Paramètres de gestion de l'énergie

en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;
fr: Énergie;Alimentation;Veille;Suspension;Hibernation;Batterie;

en: Preferences;Settings;
fr: Préférences;Paramètres;Réglages;

en: Previous Week
fr: Semaine passée

en: Previous track
fr: Piste précédente

en: Primary _button
fr: _Bouton principal

en: Print _Test Page
fr: Imprimer la page _test

en: Printer
fr: Imprimante

en: Printer Default
fr: Option par défaut de l'imprimante

[ctx: Printer Option Group]
en: Advanced
fr: Avancé

[ctx: Printer Option Group]
en: Color
fr: Couleur

[ctx: Printer Option Group]
en: Finishing
fr: Finition

[ctx: Printer Option Group]
en: General
fr: Général

[ctx: Printer Option Group]
en: Image Quality
fr: Qualité de l'image

[ctx: Printer Option Group]
en: Installable Options
fr: Options installables

[ctx: Printer Option Group]
en: Job
fr: Tâche

[ctx: Printer Option Group]
en: Page Setup
fr: Mise en page

en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
fr: Imprimante;File;Queue;Impression;Papier;Encre;Toner;

en: Printers
fr: Imprimantes

en: Processor
fr: Processeur

en: Profiles
fr: Profils

en: Provide PPD File...
fr: Fournir le fichier PPD...

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Proxy
fr: Mandataire

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
fr: Introduire un délai entre l'appui sur une touche et son acceptation

en: Quit
fr: Quitter

en: Record sound from
fr: Enregistrer le son depuis

en: Region and Language
fr: Pays et langue

en: Removable Media
fr: Médias amovibles

en: Remove '%s' from the list of devices?
fr: Retirer « %s » de la liste des périphériques ?

en: Remove Account
fr: Supprimer le compte

en: Remove Device
fr: Retirer le périphérique

en: Remove Input Source
fr: Supprimer la source d'entrée

en: Remove Printer
fr: Supprimer l'imprimante

en: Remove Region
fr: Supprimer la région

en: Remove Shortcut
fr: Supprimer le raccourci

en: Remove This Location
fr: Supprimer cet emplacement

en: Remove User Account
fr: Supprimer le compte utilisateur

en: Remove a device
fr: Retirer un périphérique

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
fr: Supprimer toutes les informations relatives à ce réseau et ne pas essayer de s’y connecter automatiquement.

en: Remove profile
fr: Supprimer un profil

en: Remove wallpaper
fr: Supprimer le papier peint

en: Repeat Keys
fr: Touches de répétition

en: Repeat keys speed
fr: Vitesse de répétition des touches

en: Require my password when waking from suspend
fr: Demander mon mot de passe lors de la sortie de veille

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
fr: Réinitialiser les paramètres de cette connexion à leurs valeurs par défaut, mais se souvenir qu’elle est une connexion préférée.

en: Resolution
fr: Résolution

en: Restore Behavior Settings
fr: Rétablir les paramètres par défaut

en: Resume Printing
fr: Reprendre l'impression

en: Reveal location:
fr: Zone sensible :

en: Reveal sensitivity
fr: Sensibilité d'apparition

en: Reverse landscape
fr: Paysage inversé

en: Reverse portrait
fr: Portrait inversé

en: Right Button #%d
fr: Bouton droit numéro %d

en: Right Half
fr: Moitié droite

en: Right Mouse Button Click
fr: Clic du bouton droit de la souris

en: Right Ring
fr: Ring droit

en: Right Ring Mode #%d
fr: Mode Ring droit numéro %d

en: Right Touchring Mode Switch
fr: Commutateur du mode Touchring droit

en: Right Touchstrip
fr: Touchstrip droit

en: Right Touchstrip Mode #%d
fr: Mode Touchstrip droit numéro %d

en: Right Touchstrip Mode Switch
fr: Commutateur du mode Touchstrip droit

en: Right little finger
fr: Auriculaire droit

en: Right middle finger
fr: Majeur droit

en: Right ring finger
fr: Annulaire droit

en: Right thumb
fr: Pouce droit

en: SIM Card not inserted
fr: La carte SIM n'est pas insérée

en: SIM Pin required
fr: Le code PIN de la SIM est nécessaire

en: SIM Puk required
fr: Le code PUK de la SIM est requis

en: SIM wrong
fr: Mauvaise SIM

en: S_ecurity
fr: Séc_urité

en: S_peed:
fr: _Vitesse :

en: S_ticky edges
fr: Bords collants

en: Scale
fr: Redimensionné

en: Scale all window _contents to match:
fr: Ajuster tous les _contenus des fenêtres pour correspondre à :

en: Scale for menu and title bars:
fr: Ajuster les menus et barres de titre :

en: Screen Calibration
fr: Étalonnage de l'écran

en: Screen Reader
fr: Lecteur d'écran

en: Screen brightness and lock settings
fr: Paramètres de luminosité de l'écran et de verrouillage

en: Screen part:
fr: Partie d'écran :

en: Screen turns off
fr: Extinction de l'écran

en: Screenshots
fr: Captures d'écran

en: Scroll Down
fr: Défilement vers le bas

en: Scroll Left
fr: Défilement vers la gauche

en: Scroll Right
fr: Défilement vers la droite

en: Scroll Up
fr: Défilement vers le haut

en: Search
fr: Rechercher

en: Search for network printers or filter result
fr: Rechercher des imprimantes réseau ou filtrer le résultat

en: Search for the string
fr: Rechercher la chaîne

en: Searching for devices...
fr: Recherche de périphériques...

en: Searching for preferred drivers...
fr: Recherche de pilotes préférés...

en: Seco_nds
fr: Seco_ndes

en: Secondary click delay
fr: Délai du clic secondaire

en: Secrets were required, but not provided
fr: Des éléments secrets, non fournis, étaient nécessaires

en: Security
fr: Sécurité

en: Security type
fr: Type de sécurité

en: Seeing
fr: Vision

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select ICC Profile File
fr: Sélectionnez un fichier de profil ICC

en: Select PPD File
fr: Sélectionnez un fichier PPD

en: Select Printer Driver
fr: Sélectionner un pilote d'imprimante

en: Select a display language (change will be applied next time you log in)
fr: Choisissez une langue d'affichage (la modification sera prise en compte à la prochaine connexion)

en: Select a language
fr: Sélectionner une langue

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
fr: Sélectionnez un écran pour modifier ses propriétés ; faites-le glisser pour le déplacer.

en: Select a region
fr: Sélectionner une région

en: Select a region (change will be applied the next time you log in)
fr: Choisissez une région (la modification sera prise en compte à la prochaine connexion)

en: Select an application for audio CDs
fr: Sélectionnez une application pour vos CD audio

en: Select an application for software CDs
fr: Sélectionner une application pour les CD contenant des logiciels

en: Select an application for video DVDs
fr: Sélectionnez une application pour vos DVD audio

en: Select an application to run when a camera is connected
fr: Sélectionnez une application à lancer lorsqu'un appareil photo est connecté

en: Select an application to run when a music player is connected
fr: Sélectionnez une application à lancer lorsqu'un baladeur est connecté

en: Select an input source to add
fr: Sélectionner une source d'entrée à ajouter

en: Select from database...
fr: Sélectionner à partir de la base de données...

en: Select how media should be handled
fr: Choisir comment les supports devraient être gérés

en: Select how other media should be handled
fr: Choisissez comment les autres médias doivent être gérés

en: Select keyboards or other input sources
fr: Sélectionner les claviers ou les autres sources d'entrée

en: Select the additional services you want to use with your device:
fr: Sélectionnez les services supplémentaires que vous souhaitez utiliser avec votre périphérique :

en: Select the device category to filter
fr: Sélectionner la catégorie de périphérique à filtrer

en: Select the device type to filter
fr: Choisir le type de périphérique à filtrer

en: Selecting finger
fr: Sélection du doigt

en: Send Files…
fr: Envoyer des fichiers…

en: Session Ended
fr: Fin de session

en: Session Started
fr: Début de session

en: Set Up New Device
fr: Paramétrer le nouveau périphérique

en: Set a password now
fr: Définir un mot de passe maintenant

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
fr: Paramétrer les mappages de bouton et régler la sensibilité du stylet pour les tablettes graphiques

en: Set for all users
fr: Définir pour tous les utilisateurs

en: Set the time:
fr: Régler l'heure :

en: Set this profile for all users on this computer
fr: Définir ce profil pour tous les utilisateurs de cet ordinateur

en: Set your mouse and touchpad preferences
fr: Définir les préférences pour la souris et le pavé tactile

en: Setting new driver...
fr: Paramétrage du nouveau pilote...

en: Setting up '%s' failed
fr: Échec de la configuration de « %s »

en: Settings for %s
fr: Réglages pour %s

en: Settings for the selected device
fr: Réglages du périphérique séléctionné

en: Setup Summary
fr: Résumé de la configuration

en: Shared connection service failed
fr: Le service de connexion partagée a échoué

en: Shared connection service failed to start
fr: Le service de connexion partagée n'a pas réussi à démarrer

en: Shared with other computers
fr: Partagée avec les autres ordinateurs

en: Short
fr: Court

en: Short Edge (Flip)
fr: Bord court (retourné)

en: Shortcut Settings
fr: Paramètres de raccourci

en: Shortcut;Repeat;Blink;
fr: Raccourci;Répétition;Clignotement;

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: Show Keyboard Layout
fr: Afficher l'agencement du clavier

en: Show P_assword
fr: Afficher le mot de p_asse

en: Show accessibility profiles indicator
fr: Afficher l'indicateur de profils d'accessibilité

en: Show battery status in the _menu bar
fr: _Afficher l'état de la batterie dans la barre de menu

en: Show current input source in the menu bar
fr: Afficher la source d'entrée actuelle dans la barre de menu

en: Show help options
fr: Affiche les options de l'aide

en: Show input candidates:
fr: Afficher les entrées possibles :

en: Show sound volume in the menu bar
fr: Afficher le volume du son dans la barre de menu

en: Show the overview
fr: Afficher l'aperçu

en: Show:
fr: Afficher :

en: Signal Strength
fr: Force du signal

[ctx: Signal strength]
en: Good
fr: Bon

[ctx: Signal strength]
en: None
fr: Aucun

[ctx: Signal strength]
en: Ok
fr: Correct

[ctx: Signal strength]
en: Weak
fr: Faible

en: Simulated Secondary Click
fr: Simulation du clic secondaire

en: Single click, middle button
fr: Simple clic, bouton du milieu

en: Single click, primary button
fr: Simple clic, bouton principal

en: Single click, secondary button
fr: Simple clic, bouton secondaire

en: Slow
fr: Lente

en: Slow Keys
fr: Touches lentes

en: Slow keys typing delay
fr: Délai de saisie des touches lentes

en: Small
fr: Petit

en: Socks proxy port
fr: Port du serveur mandataire Socks

en: Soft
fr: Doux

en: Software
fr: Logiciels

en: Solid Color
fr: Couleur unie

en: Some settings have been overriden by an external program, press "Restore Default Behaviors"  to reset the behavior and return control to this panel.
fr: Certains paramètres ont été modifiés par un programme externe, appuyez sur « Rétablir le comportement par défaut » pour revenir aux réglages d'origine et redonner le contrôle à ce volet.

en: Sorry! The system printing service
    doesn't seem to be available.
fr: Désolé ! Le service d'impression du système
    ne semble pas être disponible.

en: Sort by _Name
fr: Trier par _nom

en: Sort by _Time
fr: Trier par  _heure

en: Sound
fr: Son

en: Sound Effects
fr: Effets sonores

en: Sound Preferences
fr: Préférences du son

en: Sound Settings
fr: Paramètres du son

en: Sound and Media
fr: Son et média

en: Spain
fr: Espagne

en: Span
fr: Étendu

en: Speaker Testing for %s
fr: Test de haut-parleur pour %s

en: Status unknown
fr: État inconnu

en: Status unknown (missing)
fr: État inconnu (absent)

en: Sticky Keys
fr: Touches rémanentes

en: Stop
fr: Arrêter

en: Stop hotspot and disconnect any users?
fr: Interrompre le point d'accès et déconnecter tous les utilisateurs ?

en: Stop playback
fr: Arrêter la lecture

en: Stylus
fr: Stylet

en: Subwoofer
fr: Caisson de basse

en: Successfully set up new device '%s'
fr: Configuration du nouveau périphérique « %s » réussie

en: Summary
fr: Résumé

en: Super Video CD
fr: Super Vidéo CD

en: Supply
fr: Consommables

en: Supply Level
fr: État des consommables

en: Supported ICC profiles
fr: Profils ICC pris en charge

en: Suspend
fr: Mettre en veille

en: Suspend when inactive for
fr: Mettre en veille si inactif depuis

en: Switch Modes
fr: Inverser les modes

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
fr: Éteindre pour se connecter à un réseau Wi-Fi

en: Switch to next source
fr: Basculer vers la source suivante

en: Switch to next source using:
fr: Basculer vers la source suivante en utilisant :

en: Switch to previous source
fr: Basculer vers la source précédente

en: Switch to previous source using:
fr: Basculer vers la source précédente en utilisant :

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
fr: Basculer sur le point d'accès sans fil va vous déconnecter de <b>%s</b>.

en: System
fr: Système

en: System Information
fr: Informations système

en: System Settings
fr: Paramètres système

en: System Sounds
fr: Sons système

en: System Up-To-Date
fr: Système à jour

en: System policy prohibits use as a Hotspot
fr: Les règles du système interdisent son utilisation comme point d’accès

en: System settings
fr: Paramètres système

en: Tablet
fr: Tablette

en: Tablet (absolute)
fr: Tablette (absolu)

en: Tablet Preferences
fr: Préférences de la tablette

en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
fr: Tablette;Wacom;Stylet;Gomme;Souris;

en: Take a photograph
fr: Prendre une photo

en: Take a photo…
fr: Prendre une photo...

en: Take a screenshot
fr: Prendre une capture d'écran

en: Take a screenshot of a window
fr: Prendre une capture d'écran d'une fenêtre

en: Take a screenshot of an area
fr: Prendre une capture d'écran d'une zone

en: Tap to _click
fr: Taper pour _cliquer

en: Test Sound
fr: Tester le son

en: Test page
fr: Page de test

en: Test profile:
fr: Profil test :

en: Testing event sound
fr: Test d'un événement sonore

en: Text Entry
fr: Saisie de texte

en: The control center is Unity’s main interface for configuration of various aspects of your desktop.
fr: Le centre de contrôle est l'interface principale d'Unity pour la configuration de différents aspects de votre bureau.

en: The current password is not correct
fr: Le mot de passe actuel est incorrect

en: The device is already in use.
fr: Le périphérique est déjà utilisé.

en: The device type is not currently supported.
fr: Le type de périphérique n'est pas actuellement pris en charge.

en: The login screen, system accounts and new user accounts use the system-wide Region and Language settings.
fr: L'écran de connexion, les comptes système et ceux des nouveaux utilisateurs utilisent les paramètres de pays et de langue du système.

en: The login screen, system accounts and new user accounts use the system-wide Region and Language settings. You may change the system settings to match yours.
fr: L'écran de connexion, les comptes système et ceux des nouveaux utilisateurs utilisent les paramètres de pays et de langue du système. Vous pouvez modifier les paramètres du système pour les faire correspondre aux vôtres.

en: The measuring instrument does not support printer profiling.
fr: L'instrument de mesure ne prend pas en charge les profils d'imprimante.

en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
fr: L'instrument de mesure n'est pas détecté. Vérifiez qu'il est allumé et connecté correctement.

en: The new password does not contain enough different characters
fr: Le nouveau mot de passe ne comporte pas suffisamment de caractères différents

en: The new password has already been used recently.
fr: Le nouveau mot de passe a déjà été utilisé récemment.

en: The new password is not strong enough
fr: Le nouveau mot de passe n'est pas suffisemment fort

en: The new password is too short
fr: Le nouveau mot de passe est trop court

en: The new password is too simple
fr: Le nouveau mot de passe est trop simple

en: The new password must contain numeric or special characters
fr: Le nouveau mot de passe doit contenir des caractères spéciaux ou numériques.

en: The old and new passwords are the same
fr: L'ancien et le nouveau mot de passe sont identiques

en: The old and new passwords are too similar
fr: L'ancien et le nouveau mot de passe sont trop ressemblants

en: The optical photo conductor is near end of life
fr: Le photo-conducteur optique est pratiquement en fin de vie

en: The optical photo conductor is no longer functioning
fr: Le photo-conducteur optique n'est plus en état

en: The passwords do not match
fr: Les mots de passe ne concordent pas

en: The shortcut "%s" cannot be used because it will become impossible to type using this key.
    Please try with a key such as Control, Alt or Shift at the same time.
fr: Le raccourci « %s » ne peut pas être utilisé parce qu'une saisie avec cette touche peut devenir impossible.
    Veuillez essayer avec une touche telle que Ctrl, Alt ou Maj simultanément.

en: The shortcut "%s" is already used for
    "%s"
fr: Le raccourci clavier « %s » est déjà utilisé pour
    « %s »

en: The username cannot start with a '-'
fr: Un nom d'utilisateur ne peut pas débuter par « - »

en: The username is too long
fr: Le nom d'utilisateur est trop long

en: The username must only consist of:
     ➣ lowercase letters from the English alphabet
     ➣ digits
     ➣ any of the characters '.', '-' and '_'
fr: Le nom d'utilisateur ne peut être composé que de :
     ➣ lettres minuscules de l'alphabet latin
     ➣ chiffres
     ➣ n'importe lesquels des caractères « . », « - » et « _ »

en: Thick
fr: Épaisse

en: Thickness:
fr: Épaisseur :

en: Thin
fr: Fine

en: This Week
fr: Cette semaine

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
fr: Ce périphérique ne possède pas un profil approprié pour la correction des couleurs de l'écran complet.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
fr: Ce périphérique possède un ancien profil qui n'est peut-être plus assez précis.

en: This device is not color managed.
fr: Ce périphérique n'est pas pris en charge au niveau des couleurs.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
fr: Ce périphérique utilise des données calibrées en usine.

en: This hint may be displayed at the login screen.  It will be visible to all users of this system.  Do <b>not</b> include the password here.
fr: Cette indication est affichée sur l'écran de connexion. Elle est visible à tous les utilisateurs du système. <b>Ne pas</b> y inclure le mot de passe.

en: This is not recommended for untrusted public networks.
fr: Cela n'est pas recommandé pour des réseaux publics non sûrs.

en: Tile
fr: Mosaïque

en: Tim_e:
fr: H_eure :

en: Time
fr: Horodatage

en: Time & Date
fr: Date et heure

en: Time in _auto-detected location
fr: Heure du lieu _autodétecté

en: Time in _other locations
fr: Heure d'a_utres lieux

en: Times
fr: Horodatage

en: Tip Pressure Feel
fr: Pression ressentie sur la pointe

en: Tip: <a href="screen">screen brightness</a> affects how much power is used
fr: Astuce : la <a href="screen">luminosité de l'écran</a> a une incidence sur la consommation d'énergie

en: Tip: Enterprise domain or realm name
fr: Astuce : domaine d'entreprise ou nom de domaine

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
fr: Vous devez vous authentifier pour modifier la date ou l'heure.

en: To create a user account,
    click the * icon first
fr: Pour créer un compte utilisateur,
    cliquez d'abord sur l'icône *

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
fr: Pour supprimer le compte utilisateur sélectionné,
    cliquez d'abord sur l'icône *

en: To edit a shortcut, click the row and hold down the new keys or press Backspace to clear.
fr: Pour modifier un raccourci, cliquez sur la ligne et actionnez les nouvelles touches, ou bien pressez « Retour arrière » pour l'effacer.

en: To enable fingerprint login, you need to save one of your fingerprints, using the '%s' device.
fr: Pour activer l'authentification par empreintes digitales, vous devez enregistrer une de vos empreintes à l'aide du périphérique « %s ».

en: To make changes,
    click the * icon first
fr: Pour effectuer les modifications,
    cliquez d'abord sur l'icône *

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Toner Level
fr: Niveau de toner

en: Top Button
fr: Bouton du dessus

en: Top Button #%d
fr: Bouton supérieur numéro %d

en: Top Half
fr: Moitié supérieure

en: Top left corner
fr: Coin supérieur gauche

en: Touchpad
fr: Pavé tactile

en: Touchpad (relative)
fr: Pavé tactile (relatif)

en: Tracking Mode
fr: Mode de recherche

en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;
fr: Pavé;Tactile;Pointeur;Clic;Frappe;Double;Bouton;Boule;

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
fr: Traiter la frappe d'une suite de touches modificatrices comme une combinaison de celles-ci

en: Trigger a click when the pointer hovers
fr: Déclencher un clic en survolant avec le pointeur

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
fr: Déclencher un clic secondaire en maintenant enfoncé le bouton principal

en: Trusted
fr: De confiance

en: Try clicking, double clicking, scrolling
fr: Essayez de cliquer, double-cliquer, faire défiler

en: Turn VPN connection off
fr: Fermer la connexion VPN

en: Turn Wi-Fi off
fr: Éteindre le Wi-Fi

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
fr: Activer et désactiver les fonctionnalités d'accessibilité à partir du clavier

en: Turn on or off:
fr: Activer ou désactiver :

en: Turn on-screen keyboard on or off
fr: Activer ou désactiver le clavier visuel

en: Turn screen reader on or off
fr: Activer ou désactiver le lecteur d'écran

en: Turn zoom on or off
fr: Activer ou désactiver le zoom

en: Two Sided
fr: Recto verso

en: Two _finger scroll
fr: Dé_filement à deux doigts

en: Two-sided
fr: Recto-verso

en: Typing
fr: Saisie

en: Unavailable
fr: Non disponible

en: Uncalibrated
fr: Non calibré

en: Undo
fr: Annuler

en: Uninterruptible power supply
fr: Onduleur

en: United States
fr: États-Unis d'Amérique

en: Unity Control Center
fr: Centre de contrôle d'Unity

en: Universal Access
fr: Accès universel

en: Universal Access Preferences
fr: Préférences de l'accès universel

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Unknown time
fr: Durée inconnue

en: Unlock to change these settings
fr: Déverrouiller pour modifier ces réglages

en: Unmanaged
fr: Non géré

en: Unspecified
fr: Indéterminé

en: Use a visual indication when an alert sound occurs
fr: Utiliser une indication visuelle quand une alerte sonore intervient

en: Use the same source for all windows
fr: Utiliser la même source pour toutes les fenêtres

en: Use this connection _only for resources on its network
fr: N’utiliser cette connexion _que pour les ressources sur ce réseau

en: Used by %s
fr: Utilisé par %s

en: User Accounts
fr: Comptes utilisateur

en: User Icon
fr: Icône utilisateur

en: User interface scale factor
fr: Facteur d'échelle de l'interface utilisateur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Using UPS power
fr: Sur onduleur

en: Using UPS power - %s remaining
fr: Sur onduleur - il reste environ %s d'utilisation

en: Using battery power
fr: Sur batterie

en: Using battery power - %s remaining
fr: Sur batterie - Il reste environ %s d'utilisation

en: Using custom font:
fr: Utiliser une police personnalisée :

en: Utilities to configure the Unity desktop
fr: Utilitaires pour configurer le bureau d'Unity

en: VPN Type
fr: Type de VPN

en: Vertical Gradient
fr: Dégradé vertical

en: Vertically
fr: Verticalement

en: Video CD
fr: CD vidéo

en: Video Mouse
fr: Souris vidéo

en: Video device
fr: Périphérique vidéo

en: View details
fr: Afficher les détails

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Visibility of “%s”
fr: Visibilité de « %s »

en: Visual Alerts
fr: Alertes visuelles

en: Visual effects:
fr: Effets visuels :

en: Volume down
fr: Diminuer le son

en: Volume mute
fr: Assourdir le son

en: Volume up
fr: Monter le son

en: Wacom Tablet
fr: Tablette Wacom

[ctx: Wacom action-type]
en: None
fr: Aucun

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
fr: Envoyer les appuis sur les touches

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
fr: Afficher l'aide à l'écran

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
fr: Inverser l'écran

[ctx: Wacom tablet button]
en: Down
fr: Bas

[ctx: Wacom tablet button]
en: Up
fr: Haut

en: Wallpaper;Background;Screen;Desktop;Theme;Appearance;Launcher;Unity;Menus;
fr: Papier-peint;Arrière-plan;Fond d'écran;Écran;Bureau;Thème;Apparence;Lanceur;Unity;Menus;

en: Wallpapers
fr: Papiers peints

en: Waste receptacle almost full
fr: Récipient à déchets pratiquement plein

en: Waste receptacle full
fr: Récipient à déchets plein

en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
fr: « Web Proxy Autodiscovery » est utilisé lorsqu'aucun URL de configuration n'est fourni.

en: When battery is charging/in use
fr: Lorsque la batterie est en charge/utilisée

en: When battery is present
fr: Lorsque la batterie est présente

en: When plugged in
fr: Sur secteur

en: When the lid is closed
fr: Lorsque le capot est fermé

en: White on black:
fr: Blanc sur noir :

en: Wi-Fi Hotspot
fr: Point d’accès Wi-Fi

[ctx: Wi-Fi Network]
en: _Forget
fr: _Oublier

[ctx: Wifi security]
en: None
fr: Aucun

en: Windows software
fr: Logiciels Windows

en: Wireless device does not support Hotspot mode
fr: Le périphérique sans fil ne prend pas en charge le mode « point d’accès »

en: Wireless keyboard
fr: Clavier sans fil

en: Wireless mouse
fr: Souris sans fil

en: Wrong password
fr: Mauvais mot de passe

en: Yes
fr: Oui

en: Yesterday
fr: Hier

en: You are not allowed to access the device. Contact your system administrator.
fr: Vous n'avez pas accès au périphérique. Contactez votre administrateur système.

en: You cannot delete your own account.
fr: Vous ne pouvez pas supprimer votre propre compte.

en: You need to choose a location to change the time zone.
fr: Vous devez choisir un emplacement pour changer le fuseau horaire.

en: You need to complete this location for it to appear in the menu.
fr: Vous devez terminer la saisie de ce lieu pour le faire apparaître dans le menu.

en: You need to confirm the password
fr: Vous devez confirmer le mot de passe

en: You need to enter a new password
fr: Vous devez saisir un nouveau mot de passe

en: You need to enter your current password
fr: Il est nécessaire que vous saisissiez votre mot de passe actuel

en: Your fingerprint was successfully saved. You should now be able to log in using your fingerprint reader.
fr: L'enregistrement de votre empreinte digitale a réussi. Vous devriez maintenant pouvoir vous identifier à l'aide du lecteur d'empreintes digitales.

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
fr: Votre mot de passe a été modifié depuis que vous vous êtes authentifié !

en: Your secondary battery is empty
fr: Votre batterie secondaire est déchargée

en: Your secondary battery is fully charged
fr: Votre batterie secondaire est complètement chargée

en: Your settings
fr: Vos paramètres

[ctx: Zoom Grayscale]
en: Color
fr: Couleur

[ctx: Zoom Grayscale]
en: Full
fr: Pleine

[ctx: Zoom Grayscale]
en: None
fr: Aucune

en: Zoom Options
fr: Options du zoom

en: Zoom in
fr: Zoom avant

en: Zoom in:
fr: Zoom avant :

en: Zoom out
fr: Zoom arrière

en: Zoom out:
fr: Zoom arrière :

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
fr: [PANNEAU] [ARGUMENT…]

en: _12-hour time
fr: Horloge sur _12 heures

en: _24-hour time
fr: Horloge sur _24 heures

en: _Action:
fr: _Action :

en: _Add
fr: _Ajouter

en: _Addresses
fr: _Adresses

en: _Alert volume:
fr: Volume des _alertes :

en: _All Settings
fr: _Tous les paramètres

en: _Apply
fr: _Appliquer

en: _Automatic PIN selection
fr: Sélection _automatique du numéro d'identification personnel

en: _Automatically from the Internet
fr: _Automatiquement depuis Internet

en: _Balance:
fr: _Balance :

en: _Calendar
fr: _Calendrier

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _Clock
fr: _Horloge

en: _Cloned MAC Address
fr: Adresse MAC _clonée

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Configuration URL
fr: URL de _configuration

en: _Connect to Hidden Network…
fr: _Connexion à un réseau masqué…

en: _DVD video
fr: _DVD vidéo

en: _Date and month
fr: _Date et mois

en: _Date:
fr: _Date :

en: _Default
fr: Par _défaut

en: _Delay:
fr: _Délai :

en: _Delete Files
fr: _Supprimer les fichiers

en: _Delete Fingerprints
fr: _Supprimer les empreintes

en: _Detect Displays
fr: _Détecter les écrans

en: _Dim screen to save power
fr: _Diminuer la luminosité pour économiser la batterie

en: _Disable if two keys are pressed together
fr: _Désactiver si deux touches sont enfoncées simultanément

en: _Domain
fr: _Domaine

en: _Double-click
fr: _Double-clic

en: _Enterprise Login
fr: Identifiant d'e_ntreprise

en: _FTP Proxy
fr: Serveur mandataire _FTP

en: _Fade:
fr: _Fondu :

en: _Fingerprint Login
fr: Connexion par _reconnaissance d'empreintes

en: _Forget
fr: _Oublier

en: _Full name
fr: _Nom complet

en: _Generate a password
fr: _Générer un mot de passe

en: _HTTP Proxy
fr: Serveur mandataire _HTTP

en: _Hint
fr: _Indication

en: _History
fr: _Historique

en: _Ignore Hosts
fr: _Ignorer les hôtes

en: _Ignore automatically obtained routes
fr: _Ignorer les routes obtenues automatiquement

en: _Import
fr: _Importer

en: _Input volume:
fr: _Volume d'entrée :

en: _Keep Files
fr: _Conserver les fichiers

en: _Language
fr: _Langue

en: _Left
fr: _Gauche

en: _Left index finger
fr: Index _gauche

en: _Local Account
fr: Compte _local

en: _Location:
fr: Emp_lacement :

en: _Lock screen after:
fr: Verroui_ller l'écran après :

en: _Login Name
fr: No_m de connexion

en: _MAC Address
fr: Adresse _MAC

en: _Mail
fr: _Courriels

en: _Manually
fr: _Manuellement

en: _Method
fr: _Méthode

en: _Mirror displays
fr: _Même image sur tous les écrans

en: _Monthly calendar
fr: Calendrier _mensuel

en: _Music player
fr: _Baladeur

en: _Name:
fr: _Nom :

en: _Natural scrolling
fr: Défilement _naturel

en: _Never prompt or start programs on media insertion
fr: _Ne jamais demander ou lancer de programme à l'insertion d'un support

en: _New password
fr: _Nouveau mot de passe

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: _Other Media…
fr: Autres supports...

en: _Other finger:
fr: _Autre doigt :

en: _Output volume:
fr: V_olume de sortie :

en: _Password
fr: Mot de _passe

en: _Pointer speed
fr: _Vitesse du pointeur

en: _Profile:
fr: _Profil :

en: _Quit
fr: _Quitter

en: _Reassign
fr: _Réassigner

en: _Remove
fr: _Supprimer

en: _Reset
fr: _Réinitialiser

en: _Resolution
fr: _Résolution

en: _Right
fr: _Droit

en: _Right index finger
fr: Index _droit

en: _Select
fr: _Sélectionner

en: _Show
fr: _Afficher

en: _Show Bluetooth status in the menu bar
fr: _Afficher l'état du Bluetooth dans la barre de menu

en: _Show a clock in the menu bar
fr: Afficher une horloge dan_s la barre de menu

en: _Show my login name in the menu bar
fr: Afficher mon nom d'utilisateur dans la barre de menu

en: _Show password
fr: Affi_cher le mot de passe

en: _Socks Host
fr: Hôte _Socks

en: _Software
fr: _Logiciels

en: _Speed:
fr: _Vitesse :

en: _Stop Hotspot
fr: _Interrompre le point d'accès

en: _Subwoofer:
fr: _Caisson de basse :

en: _Test Your Settings
fr: _Tester vos paramètres

en: _Test flash
fr: _Test rapide

en: _Time & Date
fr: _Heure et date

en: _Try Again
fr: _Réessayer

en: _Turn On
fr: A_llumer

en: _Turn screen off when inactive for:
fr: É_teindre l'écran si inactif depuis :

en: _Type:
fr: _Type :

en: _Use as Hotspot…
fr: _Utiliser comme point d'accès…

en: _Username
fr: Nom d'_utilisateur

en: _Video
fr: _Vidéos

en: _Web
fr: Sites _Web

en: _Weekday
fr: _Jour de la semaine

en: _Year
fr: _Année

en: accepted
fr: acceptée

en: audio DVD
fr: DVD audio

[ctx: balance]
en: Front
fr: Avant

[ctx: balance]
en: Left
fr: Gauche

[ctx: balance]
en: Rear
fr: Arrière

[ctx: balance]
en: Right
fr: Droite

en: blank Blu-ray disc
fr: disque Blu-ray vierge

en: blank CD disc
fr: disque CD vierge

en: blank DVD disc
fr: disque DVD vierge

en: blank HD DVD disc
fr: disque HD DVD vierge

en: default
fr: par défaut

en: details
fr: détails

en: device;system;information;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
fr: périphérique;système;information;mémoire;processeur;version;défaut;application;préféré;cd;dvd;usb;audio;vidéo;disque;amovible;support;exécution automatique;

[ctx: display panel, rotation]
en: 180 Degrees
fr: 180 degrés

[ctx: display panel, rotation]
en: Clockwise
fr: Sens horaire

[ctx: display panel, rotation]
en: Counterclockwise
fr: Sens antihoraire

[ctx: display panel, rotation]
en: Normal
fr: Normale

en: e-book reader
fr: lecteur e-book

en: hardware
fr: matériel

en: hour | hours
fr[0]: heure
fr[1]: heures

en: identity
fr: identité

en: label
fr: étiquette

[ctx: login history week label]
en: %b %e
fr: %e %b

[ctx: login history week label]
en: %b %e, %Y
fr: %e %b, %Y

en: multiple sizes
fr: plusieurs tailles

en: never
fr: jamais

en: pressed
fr: enfoncée

[ctx: print job]
en: Aborted
fr: Annulée

[ctx: print job]
en: Canceled
fr: Interrompue

[ctx: print job]
en: Completed
fr: Terminée

[ctx: print job]
en: Held
fr: Suspendue

[ctx: print job]
en: Pending
fr: En attente

[ctx: print job]
en: Processing
fr: Traitement en cours

[ctx: print job]
en: Stopped
fr: Arrêtée

[ctx: printer state]
en: Configuring
fr: Configuration en cours

[ctx: printer state]
en: Installing
fr: Installation en cours

[ctx: printer state]
en: Offline
fr: Hors ligne

[ctx: printer state]
en: Paused
fr: En pause

[ctx: printer state]
en: Processing
fr: Traitement en cours

[ctx: printer state]
en: Ready
fr: Prête

[ctx: printer state]
en: Stopped
fr: Arrêtée

[ctx: proxy method]
en: Automatic
fr: Automatique

[ctx: proxy method]
en: Manual
fr: Manuel

[ctx: proxy method]
en: None
fr: Aucun

en: rejected
fr: refusée

en: reset
fr: réinitialiser

[ctx: tab]
en: Reset
fr: Réinitialiser

en: today
fr: aujourd'hui

[ctx: universal access, contrast]
en: High
fr: Élevé

[ctx: universal access, contrast]
en: High/Inverse
fr: Élevé/inversé

[ctx: universal access, contrast]
en: Low
fr: Faible

[ctx: universal access, text size]
en: Large
fr: Grand

[ctx: universal access, text size]
en: Larger
fr: Plus grand

[ctx: universal access, text size]
en: Normal
fr: Normale

[ctx: universal access, text size]
en: Small
fr: Petit

[ctx: volume]
en: 100%
fr: 100 %

[ctx: volume]
en: Unamplified
fr: Non amplifié

en: yesterday
fr: hier
